טיול אגדות ומעיינות עמינדב

טיול מזמר אגדות ומעיינות בהרי ירושלים ביער עמינדב

"…פעם על גדות הואדי, ששני אלונים בסלעשביל המעיינות שני אלונים ידעתי, שם במורד הואדי…"

בין הרי ירושלים, מסתתרים להם מאות מעיינות אשר פורצים מן ההר ומרווים את הצומח שסביבם. 

לאורך השנים למד האדם לנצל את מי המעיינות להשקיית שטחים חקלאיים מעובדים. כיום נותרו מהכפרים בעיקר אותם מעיינות ונקבות מים וכן בוסתנים עם עצים מלאי כל טוב.

הנוף המרהיב של הרי ירושלים יעטוף אותנו המטיילים, לכל אורך המסלול.  במסלולנו נהנה מאוויר פסגות, עצי אלונים, ברושים, אורנים, חרובים, מרבדי פרחים בחורף ובאביב (רקפות, סביונים, כלניות ועוד), שרשרת בריכות חצובות בסלע בהן נקווים מים חיים הבריכה של עין עוזיהפורצים מהאדמה, והרבה שקט ושלווה.

נצא לטייל במעיינות הרי ירושלים ובהם עיינות עמינדב, עין תמר, עין חנדק, עין סעדים ואחרים. נשמע על חקלאות עתיקה – בתי בד לייצור שמן וגתות לדריכת ענבים לייצור יין. נלווה את הטיול באגדות על המקום על העצים והצמחים, נקשיב לסיפורים ונשיר יחד את שירי ארץ ישראל והאיזור.

 

"נשיר לכם ניגון ישן, ניגון ישן על מעיין, על מעיין שובב.
מימיו היו צלולים צלולים, גליו היו כחולים כחולים, מעל לחול זהב."

אגדת ההר:

פעם אחת לפני הרבה הרבה שנים, כמו תמיד באגדות, חי לו בארץ פלאח עני, ולפלאח היו שתי נשים. את האחת מהן הוא אהב מאוד מאוד, ואת השניה אהב קצת פחות… שתי הנשים הללו ילדו לו שני בנים. הפלאח פינק את האישה האהובה, וכל יום היה מגיש לה ולבנה חמאת בקר, גבינות, וחלב. לאשתו השניה ולבנה נתן רק שמן זית ולחם. בנה של האישה האהובה נראה שמן, בריא, עם לחיים ורודות, ובנה של האישה השנייה היה רזה רזה, אבל חזק. בכל פעם ששני הילדים רבו זה עם זה, תמיד ניצח הילד של האישה הלא כל-כך אהובה. יום קיץ אחד הגיע בנה של האישה האהובה אל אימו בוכה, אפו זב דם וכתם גדול וחום סביב עינו הימנית. מה קרה לך, בני? התרגשה אימו, שוב היכה אותך הבן שלה הרזה והחלשלוש? תראה איך אתה נראה-שמן בריא, וחזק; אתה לא יכול להחזיר לו פעם אחת וללמד אותו לקח?! לא אמא, התייפח הבן, הוא פשוט חזק ממני.היו הנשים מציקות לפלאח – זאת היפה הייתה מתלוננת שאינו מגן על בנה החלשלוש, וזאת הפחות אהובה על שהוא מתקמצן על בנה. ובין שתי הנשים לא הייתה לו מנוחה. פנה הפלאח אל זקן טיול לעין תמרהכפר, איש חכם וביקש את עצתו. חייך זקן הכפר וואמר: חמאת בקר טובה ליופי וללחיים ורודות, ואילו שמן זית- אין טוב ממנו לחיזוק הגוף והעצמות.
ולמן אותו היום קיבלו שתי הנשים ובניהן רק שמן זית ולחם אבל עכשיו לפלאח לא היה רגע מנוחה – עכשיו שתי הנשים הציקו לו על האוכל הדל…

צמחיית הרי ירושלים מצטיינת בשפע של מינים ובגיוון רב ובחורף ובאביב מתכסה ההר בשפע פריחה צבעונית מרהיבה: רקפות, כלניות, נרקיסים ועוד. אנו מקווים שנראה חלק מהם.

להזמנת מדריך טיולים בארץ, כולל טיולים בטבע, טיולי משפחות ועוד, התקשרו לרונן – 052-2528464.