טיול לבני ברק החרדית

בני ברק החרדית – טיול לעולם אחר

טיול בבני ברק, 5 דקות מתל אביב, הוא טיול בעולם אחר ולא מוכר למרבית החילוניים. להגיע לבני-ברק זה לנסוע קרוב ולהגיע רחוק. שמורת טבע עירונית חרדית בתוך גוש דן. מסע למקומות אחרים, למנטליות אחרת – צוהר לעולם החרדי. החרדים במובנים רבים הצליחו לשמר כאן את"השטייטל" – העיירה היהודית מהגולה. ארון הקודש בישיבת פוניבץ

עיר שהיא פחות יפה ובוודאי פחות קדושה מירושלים ועם זאת מלאת חיים, בלי עין הרע! עיר תוססת חיים שיש בה בתי כנסת ות"ת (תלמודי תורה) שפתוחים ואפילו עמוסים כל היום וכל הלילה! העיר והרחובות שוקקי חיים ובימי חמישי בערב ממש עמוסים, זו באמת עיר ללא הפסקה! כייף לטייל בה בכל מועד ובעיקר בימי חמישי בערב, שישי בבוקר וכמובן בתקופת החגים – טיולי סליחות, טיולי חנוכיות, טיולי פסח והגאלת הכלים, טיולי פורים, וטיולים בשילוב טעימות ("טיולים קולינאריים") לאכילת מאכלים יהודים מהגולה.

 

נכיר חלק מהחסידויות השונות, את ההבדלים בין ליטאים לחסידים, נבקר ב"אם הישיבות" שהוקמה כאנדרטת זיכרון לשואה, נביט אל ה"ה"שטיבלעך" (בית קטן) שהוא בית כנסת בכלל לא קטן ומגיעים אליו מכל העולם העולם ומתפללים בו מעל ל 20,000 איש ביום, נשמע על הגמ"חים בעיר שיש בה הרבה מאוד עניים וגם הרבה מאוד מצוות, נשמע על חזון איש ז"ל והרב שטיינמן שליט"א ועל אדמורים ומר"נים חשובים, נכיר מעט את ראשי התיבות הרבים הללו, נטייל ב"שאנז אליזה" הבניברקי המוצף חנויות יוקרה וכלי קודש מזהב וכסף ונשמע ונכיר מנהגים חרדים נוספים.טיול לבני ברק החרדית

חובה להגיע בבגדים צנועים, אך גברים לא מחוייבים בכיפות ונשים לא מחוייבות בחצאיות! בני ברק כיום הרבה יותר מודרנית ומכילה מבעבר.

 

יש אפשרות לבצע את הטיול בשילוב טעימות, בסגנון של טיול קולינארי בבני ברק. בטיול זה נהנה מטעימת טושלנט, ארבעס ובעבס, גפילטא, יוך מיט-לוקשיין וקניידלעך, מאפים חמים וגולת הכותרת נטעם ונבין מה ההבדל בין קוגל לקיגל! ושי כזה "אשכנזי" מתוק ויש גם כזה ירושלמי חריף!!

הכולל של פוניביץ

מומלץ לטייל בבני ברק גם במסגרת "טיול סליחות" לקראת ראש השנה ויום כיפור, "טיול סוכות" במהלך חול המועד ואז נראה איך כל בית מוציא חלק מהגג והופך חדר ממנו לסוכה, בחנוכה מאוד מומלץ כ"טיול חנוכיות", אז נראה את החנוכיות המאירות מכל חלון ושער, "טיול פורים" בשיא החג וביום שלפניו ונראה את העיר שלבושה תמיד בשחור לבן מתקשטת ומצטבעת ומשלוחי מנות המחולקים ברחובות, ו"טיול פסח" כולל בימים שלפני החג לראות את ההכנות וטקסי הגעלת הכלים וספרים המונחים על סורגי המרפסת ועוד.

קופת העיר  שער זכרון מאיר

 

 

 

 

להזמנת טיול בבני ברקטיולים קולינאריים בבני ברק ובמקומות אחרים התקשרו לרונן – 052-2528464.