חמש דתות בכרמל

טיול "הר אחד -חמש דתות" בחיפה ובכרמל

טיול חמש דתות בכרמל – בהאיים, אחמדים, דרוזים, נוצרים וכמובן יהודים ומוסלמים, כולל ביקור באתרים המרתקים שלהם והסבר על אורחות חייהם, המנהגים ובמידת האפשר גם מפגש עם אנשי העדה המרתקים.

נבקר בגני הבהאים ובמקדש שלהם, במערת אליהו הקדושה לשלושת הדתות, במוחרקה ובכנסיית הכרמליטים, נשמע על סודות הדרוזים ונהנה ממטעמי השוק, נכיר את האחמדים שוחרי השלום בכפר כבאביר ועוד…

וקצת על העדות והדתות השונות שנפגוש בטיולנו:

המסגד האחמדי בשכונת כבאביר

האחמדים: העדה האחמדית (לא בדיוק מוסלמים כפי שאתם מכירים..) מרוכזת כולה בשכונת כבאביר שבראש הכרמל. במרכז השכונה נשאים שני צריחיו של מסגד מוחמד הנראים מכל האזור. אנו נפגוש אחד מבני העדה אשר יספר את סיפורה המרתק של כת האחמדים, ואיך חזה ב – 1905 מייסד הדת את גאולת העם היהודי הנרדף.

הדרוזים: המסורת הדרוזית מספרת כי האל אחד הוא ואינו נתפס בשכל האנושי. על-פי האמונה הדרוזית נביאי האמונה הזאת התגלו רק במקרים נדירים. הדרוזים מאמינים כי ההיסטוריה האנושית מחולקת לשבע תקופות שבכל אחת מהן פעל נביא ולידו "יודע חכמת נסתר" שהעביר ליחידי סגולה את רזי הדת. שני זוגות כאלה המוכרים גם למי שאינו דרוזי הם: משה רבינו (מוסא) ויתרו חתנו (שועיב), וכן: מוחמד נביא האיסלם ושייך עלי. על פי האמונה הדרוזית בימי אל-חאכם באמר אללה ניתנה ההזדמנות האחרונה להצטרפות ל"מווחידון", וכיום אין לאיש אפשרות להצטרף לדת הדרוזית אלא אם נולד כדרוזי.

מקדש הבהאיי בחיפה

הבהאיים: בלב הכרמל נמצא מקדשו של הבאב, הקדוש המבשר של הדת הבהאית. המקדש מוקף בגנים תלויים מרהיבי עין ועוצרי נשימה המפוסלים בצלע ההר, והוא אחד מהמקומות המרשימים ביותר בארץ.

הנוצרים הכרמליטים: מסדר הכרמליטים שהוקם כבר במאה ה 12 (ימי הצלבנים), הוא מסדר של נזירים קתולים שהוקם בהר הכרמל ומכאן שמו. פטרונם של הכרמליטים הוא אליהו הנביא שפעל בכרמל והנזירים חיו והתבודדו במערות שמעל מערת אליהו המקודשת להם. ב 1767 בנו את מנזרם בסטלה מאריס וב 1868 בנו את מנזרם בקרן הכרמל (המוחרקה).

מערת אליהו

יהדות: בחיפה רוב יהודי והרבה בתי כנסת. אחד המקומות המיוחדים שבהם נבקר, תהיה מערת אליהו הנביא (סגורה בשבת, אך נצפה בה מבחוץ), בה ישן אליהו על פי המסורת, בדרכו לעימות עם נביאי הבעל בקרן הכרמל. המערה קדושה גם למוסלמים כי אליהו הינו גם נביא שלהם, וגם לנוצרים כי כאן הסתתרו משפחתו של ישו שברחו מפני המלך הורדוס.

 

להזמנת מדריך טיולים בארץ ובכלל זה טיולים עירוניים וטיולי נושא, התקשרו לרונן – 052-2528464.