טיול פרחים וקטלבים

טיול טבע בנחל קטלב בהרי ירושלים

נחל קטלב הינו נחל קצר, הנופל בתלילות לאפיקו של נחל שורק העמוק והארוך המגיע עד לים. המסלול מזמן ירידה חוויתית בינות למצוקים צמחיה סבוכה ועצי החורש. בנחל ריכוז עצי קטלב בעלי גזע אדום בוהק שהקנו לו את שמו, ושני מעיינות קטנים – עין גיורא ועין קטלב. לאורך המסלול נפגוש בוסתנים, טרסות, חורש ים תיכוני יפה וצמחיית נחלים כולל עצי תאנה, ערבה ופטל. במהלך המסלול נכיר את הצמחים השונים, נספר את האגדות עליהם ואולי גם נשיר את שיריהם.

נחל קטלב בשטח הפתוח

הבריכה ליד עין קטלב

נתחיל את טיולנו לפני מושב בר גיורא בחניון מסעדה בשם "בר בהר". המסעדה בנוייה מהאבן המקומית וממוקמת בטראסה שנבנתה לתוך החורש הטבעי. ענפי קטלב, אורן, אלה ושאר צמחי החורש הארץ ישראלי מציצים מסביב, נוף הרי ירושלים ניבט מבעד לענפים, עציצים פרחוניים מפוזרים ברחבה והכל אומר רוגע, שלווה ונועם.

נצא מהחניון ונלך בדרך נוף מעל מצוקי נחל שורק. נרד לאורך השלוחה עד שנגיע לנחל קטלב ולמעיין הראשון – עין גיורא. זהו מעיין שכבה קטן שבעבר סיפק מים לבוסתנים ולשדות של הכפר שהיה כאן. עם הזמן הכפר והבריכה חרבו ורק טראסות נטושות ועצי פרי עקשניים נותרו.

נמשיך לטייל בין הבוסתנים והחורש הים תיכוני עד שנגיע לערוצו של נחל קטלב. שם נטייל בתוך צמחיית גדת הנחל עד שנגיע לעין קטלב. פה נפגוש בריכת אגירה קטנה שנבנתה בימי המנדט הבריטי. נמשיך ללכת באפיק עד שנצא מהסבך ונלך בנוף פתוח עד לתחנת הרכבת בר גיורא, שם נפגוש את האוטובוס שיחכה לנו.

להזמנת מדריך טיולים בארץ ובכלל זה הדרכת טיולי טבע, התקשרו כעת לרונן – 052-2528464.

אגדת הקטלב

לקטלב אדום-הגזע, נוצרו עם השנים אגדות רבות. הנה אחת מהן (והאחרות נכיר בטיול).

DSC06075 צ-קטלב מצוי

בכפר גרה בת רועים יפיפיה, פטימה שמה. כל הגברים בכפר חייכו אליה בחוזרה מהמעיין עם כד המים על ראשה, היו שולחים לה מתנות קטנות תוצרת בית, ומקווים כולם שיום יבוא כאשר היא תגיע לגיל המתאים, יוכלו להרשות לעצמם לשלם לאביה את המוהר ולבקש את ידה.

לראש הכפר היה בן תמיר ומאיר עיניים בשם סולימן, והוא התאהב בנערה. היה מלווה אותה למעיין, יושב איתה, מחלל לה מנגינות מליבו, עוזר לה לאסוף העדרים לעת שקיעה ומחזירם לכפר והיא הייתה מחייכת אליו מתחת לרעלה.

הזמן עבר והנערה הגיעה לפירקה. כל הגברים בכפר פשפשו בחסכונותיהם ופנו לאבי הנערה לבקש את ידה. באחד הימים, כשסולימן רעה את עדר אביו בשולי היער, הגיע אביו לבקרו. סולימן פנה לאביו וביקשו לממן עבורו את המוהר, אך לזקן היו תוכניות אחרות, הוא רצה את הנערה לעצמו.

ויכוח גדול ומר פרץ ביניהם, ממילים עברו לתיגרת ידיים, יד האב כמעט גברה על בנו אשר בכוחותיו האחרונים הרים אבן גדולה והכה בראש אביו. הזקן נפל ומת ודמו ניגר. הדם נספג באדמה. לאחר שנה צמח במקום עץ שגזעו אדום ושמו קטלב – קטל אב.

בכמה כפרים ערביים מסופרת אגדה שונה מעט, ולפי בוצע הרצח הנורא בצילו של עץ ענף, ודם האב הנרצח ניתז על גזעו, ומייד הפך העץ כולו אדום כדם. ובמקומות אחרים יסופר כי הרצח אכן היה סמוך לעץ, אך הדם לא ניתז; אלא העץ הסמיק מזעם ומבושה על המעשה הנתעב שבוצע בסמוך לו.